روزنامک: درباره پالمیرای سوریه ـ از نام تا تاریخ آن و از توافق اشکانیان با رومیان که پالمیرا یک منطقه آزاد و بی طرف میان قلمرو دو امپراتوری ایران و روم باشد تا شاپور یکم و ...
11 فروردين 1395 - 30 مارس 2016

درباره پالمیرای سوریه ـ از نام تا تاریخ آن و از توافق اشکانیان با رومیان که پالمیرا یک منطقه آزاد و بی طرف میان قلمرو دو امپراتوری ایران و روم باشد تا شاپور یکم و ...

پرسش مخاطب:
    این روزها گزارش رسانه ها درباره منطقه تاریخی پالمیرای سوریه است و آثار تاریخی آن که ارتش این کشور آن را 27 مارچ 2016 از داعش پس گرفته است. می خواهم که درباره تاریخ و نام آن توضیح دهید زیراکه عرب آن را « تَدمُر» می نامد.
    پاسخ (اختصار):
    پالمیرا Palmyra واژه یونانی ـ رومی معادل همان تَدمُر Tadmor=Tadmur است. سومری ها که دسته ای از سامی ها ـ شمی، شامی ها بودند 2هزار و 200 پیش این شهر را (که در مرکز سوریه امروز ـ ایالت حُمص و غرب شمالی رود فرات واقع است) ساختند و چون در منطقه درختان خرما واقع بود و سومری ها خرما را تدمورتا (در زبان عربی تَمَر Tamar = خرما) می خواندند نام شهر شد تدمورتا و امروزه تَدمُر. «نَخل» در زبان های یونانی و رومی پالمورا (در انگلیسی پام Palm) است و ترجمه تدمورا = تَمَر = خُرما. این شهر در زمان دودمان هخامنشی که ایران در آن دوران تنها اَبَرقدرت جهان و قلمرو آن از هند تا لیبی و رومانی بود و پس از آن، در زمان سلوکیان (جانشینان اسکندر) وجود نداشت. پس از پیدایش امپراتوری روم و هم مرز ایران شدن آن و ایجاد پالمیرا، دو ابرقدرت وقت (ایران اشکانی و روم) به این سازش دست یافتند که پالمیرا منطقه ای آزاد و تجاری میان دو امپراتوری باشد تا برخورد صورت نگیرد و این توافق سبب شد که پالمیرا ـ به تدریج، خود امپراتوری شود و بانو Zenobia (جولیا زنوبیا ـ اَل زباء) معروف ترین امپراتور پالمیرا است. قدرت گرفتن پالمیرا بویژه کسب ثروت از راه تجارت زیراکه بر سر راه کاروان های شرق و غرب جهان بود باعث به هراس افتادن دو ابرقدرت وقت شد و هرکدام کوشید که آن را متصرف شود و هر زمان در دست یکی از این دو قدرت بود. لشکرکشی انبوه شاپور یکم از دودمان ساسانی به پالمیرا سبب شد که رومیان پالمیرا را تصرف و باروی آن را تخریب کنند تا پادگانِ ارتش این و آن دولت نشود. در زمان استقلال و نیز در دوران هر قدرتی که بر پالمیرا تسلط می یافت در آنجا بر ساختمان های باشکوه افزوده می شد و آثار آنها تا به امروز برجای مانده است. پالمیریان چند دهه پس از به رسمیت شناخته شدن مسیحیت از سوی دولت رومیان ـ در قرن چهارم مسیحی شدند و چهار قرن پس از آن؛ مسلمان.
    در اوایل قرن پانزدهم، تیموریان در جریان لشکرکشی به غرب (سوریه و آناتولی)، پالمیرا را تصرف و ویران ساختند به گونه ای که ساکنان آن به روستاهای مجاور نقل مکان کردند امّا دژ معروف پالمیرا برفراز تپه و ساختمانها و آثار تاریخی اش باقی ماند و در دوران سلطه عثمانی بر منطقه مورد توجه باستانشناسان قرارگرفت. پس از شکست عثمانی در جنگ جهانی اول و اضمحلال آن و سپرده شدن قیمومت سوریه به دولت فرانسه، این دولت به حفظ آثار تاریخی پالمیرا و تشویق پژوهشگران به تحقیق هرچه بیشتر درباره آنها پرداخت و سکونت در محله های دارای آثار تاریخی ممنوع و این آثار جلب توریست کرد. پالمیرا (تَدمُر) در ماه می 2015 به دست گروه داعش افتاد و 27 مارچ 2016 (ده ماه بعد) بار دیگر به قلمرو سوریه باز گردانده شد. به رغم گزارش های پیشین،گویا داعشی ها بیشتر آثار تاریخی پالمیرا را ویران نساخته اند.
    اضافه کنیم که در کشور کوبا هم شهری به نام پالمیرا وجود دارد.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved