روزنامک: درباره شهر رقّهِ سوریه مقرّ داعش ـ شاه ساسانی ایران آن را غیر نظامی کرده بود ـ هارون الرشید آن را خلیفه نشین عباسیان کرد ـ روس ها در نزدیکی این شهر سدّی بزرگ بر فرات ساخته اند و ...
11 فروردين 1395 - 30 مارس 2016

درباره شهر رقّهِ سوریه مقرّ داعش ـ شاه ساسانی ایران آن را غیر نظامی کرده بود ـ هارون الرشید آن را خلیفه نشین عباسیان کرد ـ روس ها در نزدیکی این شهر سدّی بزرگ بر فرات ساخته اند و ...

پرسش مخاطب روزنامک:
    می خواستم پیشینه تاریخی شهر رقّه Al-Raqqah که می گویند مرکز حکومت داعش است بدانم.
    پاسخ:
     رقّه واقع در شمال مرکزی سوریه، یک شهر 220 تا 230 هزار نفری است که 720 سال میدان جنگ ایران و روم بود. خسروانوشیروان ـ شاه ایران از دودمان ساسانیان در سال 542 میلادی دیوارهای آن را برداشت تا غیر نظامی شود و محل استقرار نظامیان رومی قرار نگیرد. رقّه در غرب شمالی رود فرات واقع شده و تا این رود 40 و چند کیلومتر فاصله دارد و سالها پیش روس ها ـ متحد دولت های سوریه از دهه 1950 تا کنون، در همین منطقه بر روی فرات یک سدّ بزرگ به نام سدِّ طبقه (یا الثَوره) ساخته اند. رقّه که در شرق حَلَب واقع شده است تا این شهر دو میلیونی ِ بسیار قدیمی جهان 160 کیلومتر فاصله دارد.
    رقّه یک شهر استراتژیک است. منصور خلیفه عباسی که با کمک ایرانیان (به هدایت ابومسلم خراسانی) بر بنی امیّه (به پایتختی دمشق) پیروز شد دسته ای از داوطلبان ایرانی را در رقه مستقر ساخته بود تا مراقب بپاخیزی و حملات نامنظّم باقی مانده نظامیان بنی امیّه باشند. رقه در نیمه اول قرن هفتم میلادی و اندکی پس از سقوط دمشق به دست نیروهای اسلامی ِ آمده از حجاز افتاده بود و از همان زمان ناظر بر مناطق مسلمان شده شمال سوریه و عراق شده بود. در دوران معروف به «فِتنه اول»، در ماه صفر سال 37 هجری (جولای 657) جنگ صفّین میان نیروهای علی (ع) و معاویه در کنار شهر رقّه روی داد که به انتخاب داوَر منتهی شد. 25 سال پس از استقرار داوطلبان ایرانی ِ شکست دهنده بنی امیّه در رقّه، هارون الرشید خلیفه معروف عباسیان، رقّه را اقامت گاه خود کرد ـ بدون انتقال دستگاه اداری خلافت از شهر بغداد. رقّه تا پایان عُمر هارون که در خراسان درگذشت، اقامت گاه او (مقرّ خلافت) بود. پس از درگذشت هارون، رقّه محل استقرار حکمران ناظر بر قلمرو غربی خلافت ازجمله مصر بود. رقه همچنین یکی از مناطق درگیری حاکمان طولونی مصر و نیز قرامطه شیعی مذهب و همچنین زنگی ها و حمدانیون با عباسیان بود. ایّوبیان (صلاح الدین ایّوبی ـ کُرد و جانشینانش که بر سوریه و مصر حکومت داشتند) توجه خاص به رقّه داشتند. در دوران سلطنت عثمانیان نیز، رقّه از اهمیت خاص برخوردار بود. رقّه در سال 2013 به دست مخالفان دولت سوریه افتاد و از سال 2014 در کنترل داعش و مرکز فعالیت این گروه است و این گروه به مساجد شیعیان این شهر آسیب زده و شیعه مذهبان رقّه را مقتول و یا فراری داده اند.
    رقّه ـ طبق نوشتهِ مورّخان تاریخ عهد باستان، در قرن سوم پیش از میلاد به دست سلوکوس 1 (سلوکوس نیکاتور ـ ژنرال و جانشین اسکندر مقدونی در متصرفات شرق مدیترانه) به صورت شهر درآمد. در دوران اشکانیان و ساسانیان بارها صحنه جنگ دو امپراتوری ایران و روم قرار گرفت. در سال 542 میلادی، خسروانوشیروان آن را با برداشتن باروی شهر و پُرکردن خندق اطراف آن، غیر نظامی کرد.
    پس از مسیحی شدن امپراتور روم و اعلام آزادبودن مسیحیان در بجای آوردن آداب مذهبی خود از سوی امپراتوری ایران، رقّه مقرّ یک کشیش ارشد دین مسیح شد. در سال 639 که سوریه به تصرف مسلمانان عرب درآمد، فاتح رقّه مانع آداب مذهبی مسیحیان نشد و درصدد آزار یهودیان شهر برنیامد. گفته شده است که بسیاری از صحابه حضرت محمد (ص) ساکن رقّه شده بودند. رقّه در قرن بیستم رونق و گسترش بسیار یافته است.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved