روزنامک: یک پزشک ایرانیِ مدرّس دانشکده پزشکی ویرجینیای شرقی و متخصّص بیماری های دوران پیری از جمله ضعف حافظه عنوان سوپر پزشک گرفت
11 فروردين 1395 - 30 مارس 2016

یک پزشک ایرانیِ مدرّس دانشکده پزشکی ویرجینیای شرقی و متخصّص بیماری های دوران پیری از جمله ضعف حافظه عنوان سوپر پزشک گرفت

یک پزشک ایرانیِ آمریکا، متخصّص بیماری های داخلی و امراض سالخوردگی و سالخوردگان ـ Geriatrics Medicines عنوان سوپر پزشک بدست آورد. وی مدرّس دانشکده علوم پزشکی ویرجینیای شرقی، EVMS است. این مرکز بزرگ آموزش پزشکی در اجرای توصیه سال 1824 توماس جفرسون رئیس جمهوری وقت آمریکا در شهر قدیمی نورفِک (استیت مشترک المنافع ویرجینیا) تأسیس شده است. دکتر حمیدرضا اُخروی که 26 سال طبابت می کند، از دانشکده پزشکی دانشگاه مشهد فارغ التحصیل شده، در دانشگاه دولتی میشیگان و دانشگاه سن لوئی تخصّص خودرا تکمیل کرده و مدتی نیز از همکاران مرکز پزشکی بسیار معروفMayo Clinic بود. او که ضمن تدریس پزشکی، به بیمارستان 555 تختخوابی Sentara وابسته است که این بیمارستان به ضمیمه خود یک بیمارستان ویژه بیماری های قلبی و یک بیمارستان کودکان دارد.
    دکتر اُخروی که معروف ترین کارشناس بیماری های دوران پیری ازجمله ضعف حافظه و آلزایمر در شرق ویرجینیا است در عین حال مدیریت کلینیک بررسی، مشاوره و درمان مشکلات حافظه را برعهده دارد. وی ضمن درمان بیماران، کار پژوهش روی این بیماری ها را انجام می دهد و تاکنون دستاوردهای علمی چشمگیر داشته است.
    ابتکار مهم و احتمالا اختصاصی دکتر اُخرَوی پاسخ دادن به پرسش های تلفنی و ای ـ میلی درباره بیماری های حافظه و دوران پیری ـ هر روز، بعد از ظهرها از ساعت 4 و 30 تا 6 و 30 دقیقه است و پرسش و پاسخ های این گفت و شنود منظمنا انتشار می یابد و در دسترس است.
    دکتر اُخرَوی که تلفن او 4577040 - 757 است در یکی از این پرسش ـ پاسخ ها گفته بود که سالخوردگان جهان رو به افزایش هستند، ژاپن 127 میلیونی به کشور پیرها معروف شده و حدود 15 درصد جمعیت آمریکا سالخورده هستند که تا ده سال دیگر به 20 درصد جمعیت می رسند و متناسب با این نفوسِ سالخورده که بیماری های خاص خودرا دارند و لازمه داروهای ویژه، پزشک متخصّص جریاتریک وجود ندارد زیراکه در نیمه دوم قرن 20 بود که متوجه شده اند که بیشتر داروهای معمولی روی سالخوردگان اثر قابل انتظار را ندارد و یا احوال آنان را بدتر می کند. برای بدن یک سالخورده هم هرگونه غذا مفید نمی تواند باشد.
    وی در پاسخ یک سئوال که آیا جریاتریک همان جرونتولوژی است گفته بود جرونتولوژی یعنی مطالعه درباره سالخوردگان از غذا، استراحت، ورزش تا بیماری ها و جریانتریست یک دکتر است که بیماری سالخورده را پس از معاینات لازم تشخیص می دهد و درمان می کند. دکتر اُخرَوی در این پرسش و پاسخ ها علائم بیماری های سالخوردگان از جمله ضعف حافظه و آلزایمر را بیان داشته و توصیه کرده است که اطرافیان مراقب حمّام رفتن، لباس پوشیدن و از پلکان بالا رفتن و پایین آمدن یک سالخورده باشند. یک سالخورده باید مراقب قلب خود باشد، فشار خون و کلسترول او تحت کنترل باشد، از افسردگی و کارها و صحبت های افسردگی ساز دوری گزیند و بهترین غذا برای او غذای مدیترانه ای (ماهی، زیتون، میوه، سبزی ها) است.
    دکتر اُخرَوی بر زبان اسپانیایی نیز مسلط است. ایالات متحده 55 میلیون لاتینو (اسپانیایی زبان) دارد.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved