روزنامک: روزی که روزولت نگهداری طلا و ... توسط افراد و بنگاه هارا در آمریکا غیر قانونی کرد ـ راه حلی برای مسئله افزایش روزافزون حجم نقدینگی در ایران
18 فروردين 1395 - 6 آوريل 2016

روزی که روزولت نگهداری طلا و ... توسط افراد و بنگاه هارا در آمریکا غیر قانونی کرد ـ راه حلی برای مسئله افزایش روزافزون حجم نقدینگی در ایران

اف. دی. روزولت رئیس جمهور وقت آمریکا برای پایان دادن به بحران اقتصادی آن کشور که هجوم برای خرید طلا به صورت سکهcoin، بولیونBullion، بارBars، گواهینامه و باوند Bond، هر روز بر وخامت آن می افزود و پس اندازها به جای بکار افتادن در تولید و ایجاد کار، صرف خرید طلا و سفته بازی و از این قبیل می شد پنجم اپریل 1933 دستورالعمل (بخشنامه) منع و غیر قانونی بودن این نوع معاملات و انبارکردن طلا را صادر کرد که به بخشنامه شماره 6102 معروف شده است. یا:
     Forbidding The Hoarding of Gold coin, Gold bullion, Gold certification ETC
     وی برای اینکه این دستورالعمل ضمانت اجرایی داشته باشد از دستگاه قانونگذاری آمریکا (کنگره) خواست که مجازات نقض بخشنامه را تدوین کند و کنگره با وضع قانون، برای نقض کنندگان بخشنامه منع خرید و فروش و نگهداری طلا و نقره و از این قبیل ـ جز در حد متعارف؛ مثلا حلقه نامزدی، انگشتری ازدواج و گردن بند ساده و معمولی را جرم و مجازات آن را 5 تا ده سال زندان و پرداخت ده هزار دلار جزای نقدی تعیین کرد. این قانون افراد، شرکت ها و بنیادهارا در یک ردیف قرارداده بود و منع خرید و انبار کردن شامل همه می شد.
     روزولت ششم مارس 1933 (یک ماه پیش از آن) اخطار کرده بود که اگر خرید و نگهداری طلا و نقره و ... متوقف نشود رکود افزایش خواهد یافت و امید به از سر گرفته شدن توسعه اقتصادی از میان خواهد رفت، امّا به این اخطار توجه نشده بود که ناچار شد بخشنامه صادر و از کنگره بخواهد که نقض بخشنامه را جرم بشناسد و مجازات تعیین کند.
     اجرای این قانون که کمک زیاد به رفع بحران اقتصادی آمریکا کرد پس از به حالت عادی درآمدن اقتصاد این کشور متوقف شد.
     در نوامبر و دسامبر سال 2012 که جمهوری اسلامی ایران با هجوم دارندگان پول نقد به خرید طلا و ... رو به رو شده بود، چند اقتصاددان ایرانی مقیم اروپا و آمریکا ضمن انجام مصاحبه های رسانه ای پیشنهاد کرده بودند که موقتا چنان قانون و مقرراتی در ایران وضع شود. اینان گفته بودند که در کشوری مانند ایران که سوبسید، یارانه و برخی کنترل های اقتصادی وجود دارد نباید نرخ تورّم را برپایه افزایش ارزش کالا و خدمات حساب کرد، باید به افزایش روزافزون حجم نقدینگی هم توجه داشت زیراکه پول هم یک کالا است و وقتی حجم و عرضه آن افزایش یابد ارزش آن (توان خرید با آن) پایین می آید. بهترین راه برای مقابله با مسئله تورّم پول (حجم بالای نقدینگی با چاپ اسکناس و چک بانک) افزایش بهره بانکی پس اندازها است تا پول اضافی جذب، و صرف خرید مثلا خانه و ... نشود که اجاره ها متناسب با افزایش بهای مستغلات بالا خواهد رفت و فشار بر مردم اجاره نشین زیاد خواهد شد. با افزایش نرخ بهره بانکی پس اندازها، از حجم پول در جریان (در دست مردم) کاسته می شود و قیمت ها متناسب با افزایش حجم پول بالا نمی رود. بانک ها پس اندازها را در تولید بکار می برند که ایجاد کار و افزایش کالای داخلی و کاهش واردات می کند.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved