روزنامک: درباره یک پزشک سوسیالیست، دو بار رئیس جمهوری یک کشور، سالها تجربه آوارگی پس از قتل پدر به دست دیکتاتور و بازداشت و شکنجه و اینک رئیس کمیسیون حقوق بشر
9 بهمن 1397 - 29 ژانويه 2019

درباره یک پزشک سوسیالیست، دو بار رئیس جمهوری یک کشور، سالها تجربه آوارگی پس از قتل پدر به دست دیکتاتور و بازداشت و شکنجه و اینک رئیس کمیسیون حقوق بشر


    پیام دریافت شده از یک مخاطب: چرا درباره Dr. Michelle Bachelet یک سوسیالیست و دو بار رئیس جمهوری یک کشور و اینک رئیس کمیسیون حقوق بشر ننوشته اید؟. این نخستین باری است که یک رئیس جمهوری پیشین و در عین حال یک سوسیالیستِ فعال و بانویی که پدرش به دست یک دیکتاتور کشته شده و خودش دو دهه آوارگی را تجربه کرده، پزشک است و بر چندین زبان مسلط، رئیس این کمیسیون جهانی مهم و حسّاس شده است.
    
    پاسخ:
    
    پدر بانو ميشل باچلتِ فرانسوي ـ اسپانيايي تبار يک ژنرال نيروي هوايي شيلي و همکار نزديک سالوادور آلنده رئيس جمهوري وقت بود که پس از کودتاي 1973 ژنرال پينوشه بازداشت و در زندان کشته شد. ميشل و مادرش نيز مدتي در زندان پينوشه بودند و شکنجه شدند. پينوشه تا 1990 در صدر قدرت در کشور شيلي بود. پيش از کودتا، ميشل دانشجوي دانشکده پزشکي دانشگاه شيلي بود. ميشل پس از رهايي از زندان، با مادرش به کاليفرنيا و از اينجا به استراليا رفتند. ميشل سپس از طريق پکن و مسکو و اقامت کوتاه در اين دو شهر به جمهوري دمکراتيک آلمان (آلمان شرقي) رفت و در دانشگاه کارل مارکس (لايپزيک) به تحصيل پزشکي ادامه داد. وي که بر زبانهاي اسپانيايي، پرتغالي، آلماني، فرانسوي و انگليسي مسلط و با زبانهاي روسي و چيني آشنا است پس از بازگشت به شيلي به کار پزشکي و فعاليت در حزب سوسياليست پرداخت. ميشل چند سال از دوران دبيرستان خودرا در آمريکا طي کرده بود زيراکه پدرش آتاشه نظامي سفارت شيلي در آمريکا بود. ميشل ضمن کار طبابت به تحصيل در رشته استراتژي نظامي پرداخت و پيش از انتخاب شدن به رياست جمهوري شيلي، مدتي وزير بهداشت و وزير دفاع ملّي شيلي بود. او نخستين بانو در آمريکاي لاتين است که وزير دفاع شده بود و همچنين نخستين بانو که رئيس جمهوري شيلي شده است. بانو دکتر ميشل باچلت که داراي سه فرزند است شهروندان يک کشور را بزرگترين سرمايه آن کشور مي داند.
    پيروزي بانو دكتر ميشل باچلت (تلفظ فرانسه: باشله) پزشك سوسياليست در انتخابات ژانويه 2006 کشور شيلي از خبرهاي بزرگ وقت بود. برخي از اصحاب نظر، انتخاب وي در ژانویه 2006 به رياست جمهوري يك كشور محافظه كار سُنّت گرا چون شيلي را يك پيروزي عظيم سوسياليسم از راههاي دمكراتيك (نه انقلاب طبقه زحمتكش) بشمار آورده بودند. پاره اي از مفسران نيز موفقيت غير منتظره اورا پيروزي بانوان در دنياي سياست، و نيز روشن شدن مردم [بیداری و آگاهی] نسبت به گذشته، و پيشرفتي براي دمكراسي تلقي كرده بودند.
     دكتر باچلت متولد سپتامبر 1951 در نخستين سخنراني خود پس از پيروزي در انتخابات رياست جمهوري که در 16 ژانويه 2006 ايراد شد، وعده داده بود كه همه تلاش خود را بكار خواهد بُرد تا نابرابري اجتمامي از جامعه شيلي ريشه كن شود. او گفته بود كه افرادي را براي تصدي سازمانهاي دولتي برمي گزيند که يك شهروند کشوررا بر شهروند ديگر برتر ندانند، همه را به يك چشم ببينند و رفتار خدمتگزارانه داشته باشند. وي قول داده بود كه در دوره ریاست خود بر شيلي، این کشور را به صورت يك جامعه پيشرو كه در آن عدالت و آزادي برقرار باشد درآورد و همبستگي ملي ايجاد كند.
     دكتر باچلت ضمن اشاره به وضعیت دوران حکومت پینوشه (پینوچِت) و ظلم هایی که شده بود گفته بود كه «آشتي ملي» و «همبستگي ملّي» عناوين بسيار زيبا و شوق انگيز هستند و لذا، انتقام گرفتن بايد به «تاريخ» سپرده شود و همكاري و رفاقت به ميان آيد.
     دكتر ميچلت همچنين قول داده بود كه در انتخاب اعضاي كابينه و مقام هاي ارشد، علاوه بر توجه به دانش و تجربه آنان؛ بي نظري، صداقت و علاقه مندي ایشان به خدمت را مدّ نظر خواهد گرفت که بايد اصولي لازم الرعايه براي سران همه کشورها باشند. وي قول همکاري به تامين همبستگي لاتين هاي قاره آمريکا داده بود. مرور زمان نشان داد که ميچلت در دور اول حکومت خود که يازدهم مارس 2010 پايان يافت به همه وعده هايي که 16 ژانويه 2006 داده بود عمل کرده بود. وي براي دوره بعدي رياست جمهوري نامزد نشد زیرا که قانون شیلی اجازه آن را (دو دوره متوالی را) نمی داد، ولی برای دوره پس از آن نامزد شد و برنده انتخابات. در زمستان 2013 مردم شیلی دوباره دکتر میچلِت را به ریاست جمهوری انتخاب کردند که از 11 مارس 2014 کار خودرا آغاز کرد. وی این بار با بیش از 62 درصد آراء انتخاب شده بود ـ دفعه قبل با 53 درصد آراء. در انتخابات ژانویه 2018 باز هم میچلت نمی توانست نامزد شود.
    دكتر ميشل (میچل) باچلت از تابستان 2018 مسئول کميسيون حقوق بشر United Nations High Commissioner for Human Rights شده است که سمتي انتخابي است.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved