روزنامک: نخستين رئيس آلمانی تبار مجلس آمريكا موافقت نکرد که «آلماني» زبان ايالات متحده آمريکا شود ـ تلاش وقت برای آلماني کردن زبان آمریکاییان
14 فروردين 1398 - 3 آوريل 2019

نخستين رئيس آلمانی تبار مجلس آمريكا موافقت نکرد که «آلماني» زبان ايالات متحده آمريکا شود ـ تلاش وقت برای آلماني کردن زبان آمریکاییان

يكم اپریل 1789 اعضای مجلس نمايندگان تازه تاسيس ايالات متحده (House) در نخستين جلسه این مجمع كه در شهر نيويورك برگزار شده بود فردريك كنراد موهلنبرگ Frederick Conrad Muhlenberg را به رياست برگزيدند و عنوان او را بمانند پارلمان انگلستان، سپيكرSpeaker (زبان مردم) گذاردند. فردريك كه پدرش از آلمان به آمريكا مهاجرت كرده بود، يك لوتران (پروتستان شاخه آلماني) و نماينده ايالت عمدتا آلماني نشين پنسيلوانيا بود. فردريك در آلمان تحصيل كرده بود.
     وی به رغم آلماني تبار بودن، مانع از آن شد تا «آلماني» زبان مکاتبات و متداول (زبان اول) در ايالات متحده آمريکا شود. شماري از اعضاي مجلس نمايندگان اصرار داشتند که مکاتبات دولتی آمریکا (که در آن زمان شامل مناطق شرقی به استثنای فلوریدا بود) زبان آلمانی باشد. فردریک در برابر اصرار این شمار نمایندگان گفته بود که یک مهاجرنشین، زبان رسمی لازم ندارد و نباید رسمی بودن یک زبان اعلام و مصوبه شود. از دهه اول قرن هفدهم زبان انگلیسی زبان مکاتبات دولتی بوده و به مصلحت است که به همین راه ادامه دهیم تا تولید زحمت برای مردمی که عادت به مکاتبه به زبان انگلیسی کرده اند نباشد.
     باید دانست که به رغم تاسيس مهاجرنشينان 13 گانه شرق آمريکاي شمالي به دست انگليسي ها، آلماني تبارهاي ايالات متحده از لحاظ شمار در رديف اول قرار دارند و پس از آنان ايرلندي تبارها در رديف دوم و لاتين ها در رديف سوم. در زمان ریاست فردریک بر مجلس نمایندگان آمریکا، مناطق مرکزی (یک سوم وسعت کنونی فدراسیون آمریکا، از مونتانا تا لوئیزیانا) در دست دولت فرانسه، غرب این سرزمین ازجمله کالیفرنیا در دست مکزیک به علاوه یک مهاجرنشین کوچک روس در کالیفرنیای شمالی، فلوریدا در دست اسپانیا، آلاسکا متعلق به روسیه و هاوایی یک کشور مستقل و دارای پادشاه بود.
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved