روزنامک: اصطلاح نشریه زرد و اصطلاح فِیک نیوز
30 خرداد 1398 - 20 ژوئن 2019

اصطلاح نشریه زرد و اصطلاح فِیک نیوز

یک مخاطب سئوال کرده است: از چه زمانی اصطلاح «نشريه زرد» بمیان آمده که در این دو سال و چند ماه اخیر شده است «فِیک نیوز»؟
    
    پاسخ:
    
    15 مارس سال 1906 تئودور روزولت رئيس جمهوري وقت آمريكا در باشگاه «گريديرون» شهر واشنگتن به انتقاد تند از پاره اي از روزنامه هاي اين كشور پرداخت و گفت كه اين روزنامه ها به جاي خبررسانيِ سالم و بالابردن سطح اطلاعات، معلومات و فرهنگ عمومي، عميقا درگير تبليغات سياسي احزاب و اشخاص شده اند و بعضي از نوشته هاي آنها را كه با هدف و نيّت خاص صورت مي گيرد «ماكريك Muckrake» خواند، به معناي به هم زدن مدفوع که رنگ آن عموما زرد است». وي گفت كه افشاءگري واقعیت ها با تبليغاتِ سياسيِ يكطرفه فرق بسيار دارد. وي از سردبيران نشريات خواست كه ميان خود يك انجمن تاسيس كنند، مطالب يك سويه و مغاير حرفه روزنامه نگاري را که در شماری معدود از نشریات درج می شود بيابند و در سرمقاله های خود آنهارا به عنوان «تبليغات سياسي» که بزیان کشور تمام می شود اعلام دارند تا مردم فريب نخورند. ضمنا خود را جدا از اين دسته از نشريات نشان دهند تا مردم از هرچه روزنامه است بيزار نشوند. در آن زمان رادیو و تلویزیون وجود نداشت.
     از آن پس اين قبيل نشريات؛ «روزنامه نگاري زرد» خوانده شده اند. [در این مورد، هدف از کلمه «زرد»؛ رنگ مدفوع انسان است].
     درهمين روز، ولي هفت سال بعد (سال 1913) وودرو ويلسون رئيس جمهوري وقت آمريكا كه قبلا يك دانشگاهي و فردی اندیشمند بود و آمریکا را وارد باشگاه قدرت های جهانی کرد نخستين مصاحبه مطبوعاتي عمومي، باز و آزاد را انجام داد. قبلا مصاحبه هاي سران كشورها با نشريات، عمدتا اختصاصي بود و نماينده يك روزنامه و ندرتا چند روزنامهِ مشخص در آن شركت مي كردند و اصطلاح «مصاحبه عمومي» كه به روي همه روزنامه نگاران باز است بكار نمي رفت. هدف از مصاحبه آزاد اين است كه روزنامه نگاران از قبل سئوالات خود را به مصاحبه شونده نمي دهند و مراد از مصاحبه باز (اپن اند Open end) اين است كه تا پايان يافتن همه پرسشها ادامه خواهد داشت و محدود به وقت معيّن نخواهد بود كه در مصاحبه 15 مارس 1913 هر سه عامل جمع بود و از آن پس عموميّت يافت و جهاني شد.
    «وودرو ویلسون» در این مصاحبه گفته بود که اگر مصاحبه عمومی و آزاد باشد، آن دسته از نشریات که به سود صاحبان خود و یا به اشاره آنها؛ جناحی بازی و سیاسی کاری می کنند نمی توانند مطالب را وسیعا تحریف کنند و جملات و کلمات را به خواست خود تغییر دهند و تعبیر کنند زیراکه مردم مطالب نشریات را باهم مقایسه می کنند و از یکدیگر درباره توفیر آنها و چرا تفاوت در نوشتن؟ را می پرسند و دیگر، نشریه «سیاسی کار» را نمی خرند و نمی خوانند و این است فایده مصاحبه عمومی. وی همچنین گفته بود که نشریات باید سخنرانی های عمومی و بیان نظرات در مجامع و مثلا مجالس کنگره را به درستی نقل کنند. نباید مردم را فریب داد. اعتماد مردم به نشریات نباید سلب شود (در آن زمان رادیو تلویزیون نبود).
     از زمان کَمپین انتخاباتی سال 2016 آمریکا، به نظر می رسد که بیشتر رسانه های این فدراسیون 330 میلیونی به لحاظ برخی مطالب مربوط به یک فرد که برنده انتخاب شد (دونالد ترامپ) به همان روش پیش از مارس 1906 بازگشته اند که این فرد (برنده انتخابات نوامبر 2016) مطالب آنها را «اخبار فِیک Fake News » می نامد. بیشتر رسانه های سراسری آمریکا (نَه همه نشریاتِ محلی این فدراسیون) در دهه های اخیر توسط افراد و کمپانی های خارج از حرفه روزنامه نگاری خریداری شده اند تا در خطِ منافع آنها باشند. شبکه های تلویزیونی از همان آغاز کار، متعلق به کمپانی ها بوده اند که میان آنها دست به دست می گردند.
بازگشت به فهرست مطالب...   




 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 





 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved