روزنامک: شهر «سن حوزه ـ کالیفرنیا» 243 ساله شد و شهر رُم 2774 ساله
4 بهمن 1399 - 23 ژانويه 2021

شهر «سن حوزه ـ کالیفرنیا» 243 ساله شد و شهر رُم 2774 ساله

29 نوامبر 1777 شهر سن حوزه در کالیفرنیا توسط پوئبلو گوادالوپ اسپانیایی تأسیس شد و در 1850 نام سنت جوزف بر آن نهاده شد. در زمان تأسیس سن حوزه، کالیفرنیا گوشه ای از اسپانیای نو (مکزیک) بود. سن حوزهِ یک میلیون و دویست هزار نفری سومین شهر بزرگ استیت کالیفرنیا است و بزرگترین کانون فنون الکترونیک. این شهر در منطقه خلیج سانفرانسیسکو قرار گرفته است.
    - - - - -
    
    21 اپريل زادروز شهر رُم پايتخت ايتالياست. «پلوتارك» و «ليوي» داستان ايجاد شهر رم را در تاليفات خود، برپايه «شنيده ها» تاييد كرده اند. طبق افسانه ها، شهر رم توسط دو برادر دوقلو به نام هاي رموسRemus و رمولوسRomulus ساخته شده و بناي آن 21 اپريل سال 753 پيش از ميلاد به اتمام رسيده بود. همين افسانه ها حكايت دارد كه رمولوس در همان روزِ اتمام كار ساختن رم (21 اپريل 753 پيش از ميلاد) برادرش رموس را كشت (تا رقيب نداشته باشد) و دو روز بعد خود را حكمران شهر اعلام داشت.
     شهر رم در منطقه مسكوني لاتيوم Latium ساخته شد و نخستين ساكنان آن لاتين ها بودند ولي رمولوس كه تا سال 717 پيش از ميلاد زنده بود و 36 سال بر رم حكومت كرد به مهاجران يوناني كه در جنوب و جنوب شرقي شبه جزيره ايتاليا سكونت داشتند اجازه داد كه به رُم مهاجرت كنند. وي بعدا اصول دمكراسي را از يوناني هاي مهاجر فرا گرفت و براي اداره شهر رم، يك شوراي انتخابي به وجود آورد كه بعدا كه رم با تسخير ساير مناطق به صورت كشوري بزرگ در آمد اين شورا «سناي رم» نام گرفت.
     گفته شده است كه پدر رموس و رمولوس از شهري به نام آمستردام به كنار رود تيبر در لاتيوم (محلي كه بعدا شهر رم در آنجا ساخته شد) مهاجرت كرده بود. ولي روشن نيست كه اين آمستردام در كجا واقع بود.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved