روزنامک: روزی که هری ترومن برای مقابله با برنامه های مسکو و پکن، در آمریکا حالت فوق العاده اعلام کرد
4 بهمن 1399 - 23 ژانويه 2021

روزی که هری ترومن برای مقابله با برنامه های مسکو و پکن، در آمریکا حالت فوق العاده اعلام کرد

16 دسامبر 1950 هري ترومن رئيس جمهوري وقت آمريكا در اين كشور براي مبارزه با آنچه كه نامش را امپرياليسم كمونيست (شوروي و چين) و توسعه طلبی مسکو و پکن گذارد حالت فوق العاده اعلام كرد.
     وي گفت که دولت مسکو گسترش نفوذ و استيلاي خود را از خاورميانه و آسياي جنوبي دنبال مي کند تا به آفریقا برسد و سپس آمریکا لاتین و نخستين هدف آن و به عبارت دیگر؛ سکوی پرش دولت مسکو، خاورمیانه و آسیای جنوبی خواهند بود و براي رسيدن به اين هدف مي خواهد که ما را در شبه جزيره کره ميخکوب کند. وصيّت پتر يکم (پتر کبير) را فراموش نکنيد.
     پکني ها نيز برنامه هايي را براي شرق و جنوب شرقی آسيا تا استرالیا در ذهن خود مي پرورانند.
     پيش بيني ترومن که پکني ها در فرصت مناسب و پس از کسب قدرت دعاوي خود در شرق آسيا را علني خواهند ساخت در دهه دوم قرن 21 به حقيقت پيوسته و اين دعاوي فعلا ارضي است اما ژاپن و ويتنام نيز دو قدرت هستند و آمريکا در آبهاي نزديک تايوان، ژاپن و استرالیا حضور دارد و متعهد به دفاع از تایوان و فیلیپین و ژاپن است. هند رقیب چین هم در کمين نشسته تا مناطق از دست رفته در جنگ 1962 را پس بگيرد ـ هندي که يک قدرت اتمي ـ موشکي است و میلیون ها سرباز در زیر پرچم خود دارد. با نظاميان هندي بود که انگليسي ها در جریان جنگ جهانی دوم آلمان و ايتاليا را از شمال آفريقا بيرون راندند. به باور مورخان، پکنی ها که فاقد مواد خام به حد کافی هستند در آینده، دعاوی خود نسبت به سیبری ِ روسیه را از سر خواهند گرفت.
    
    
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved