روزنامک: قرارداد استراتژیک و امنیت و دفاع مشترک آمریکا و عراق مصوّب دسامبر 2008
15 اسفند 1399 - 5 مارس 2021

قرارداد استراتژیک و امنیت و دفاع مشترک آمریکا و عراق مصوّب دسامبر 2008


    27 نوامبر 2008 پارلمان عراق قرارداد «امنيت آمريكا و عراق Security Pact» را تصويب كرد. این موافقت نامه 16 نوامبر این سال به تصویب شورای وزیران عراق به ریاست نوری المالکی رسیده و به پارلمان ارجاع شده بود. پس از تصویب پارلمان، شورای ریاست جمهوری عراق نیز چهارم دسامبر 2008 آن را امضاء کرد و اجرايي شد.
     طبق این Strategic Framework agreement، همکاری آمریکا و عراق در زمینهِ امنیت مشترک و دفاع و جلوگیری از تجاوز و تهدید علیه حاکمیّت و تمامیّت ارضی (در زمین، فضا و آب) و نظام حکومتی طرفین خواهد بود.
     همچنين طبق اين پيمانِ درازمدتِ ـ Long term که علاوه بر امنیت متقابل، روابط حقوقی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور را شامل می شود؛ دولت آمریکا متعهد شده بود که نیروهای رزمي combat forces ـ خود مستقر در عراق و نَه مستشاران نظامی و افراد گارد و مقاطعه کاران نظامی را تا آخرین روز سال 2011 (31 دسامبر این سال) از عراق خارج کند. [که اين نيروها در ماه تعيين شده عراق را ترَک کردند.]. دولت آمریکا چنین پیمانی را با افغانستان منعقد کرده است.
     مشابه اين قرارداد، يک پيمان مشترک امنيت و دفاع در مارس 1959 ميان آمريکا و ايران امضاء شده بود که شوراي انقلاب ايران آن را در نوامبر 1979 (ماه تصرف سفارت آمريکا در تهران و گروگانگيري کارکنان آمريکايي آن) لغو کرد.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved