روزنامک: خروج آمریکا از افغانستان و پیروزی سریع طالبان، یک رویداد شگفت انگیز در تاریخ، از نوع فروپاشی شوروی
19 شهريور 1400 - 10 سپتامبر 2021

خروج آمریکا از افغانستان و پیروزی سریع طالبان، یک رویداد شگفت انگیز در تاریخ، از نوع فروپاشی شوروی

یکشنبه 15 آگست 2021 ، 5 هفته پس از صدور اعلامیه جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان پس از 20 سال، طالبان باردیگر بر سراسر این کشور 31 میلیونی و 652 هزار کیلومتری استیلاء یافتند، اعلام پایان جنگ کردند و حکومت را بدست گرفتند ـ یک پیروزی سریع و رویدادی شگفت انگیز و تأمل آمیز در تاریخ از نوع فروپاشی شوروی. چند ساعت پیش از ورود طالبان به کابل، اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان از کشور فرار کرده بود. ارتش 300 هزار نفری و پلیس حدودا 40 هزارنفری افغانستان مجهز به تسلیحات مدرن ساخت آمریکا و آموزش آمریکایی در برابر 80 هزار طالب که تسلیحات سبک داشتند مقاومت نکردند و بسیاری از سیاسیون و مبارزان قدیمی از در سازش با طالبان وارد شدند. نظامیان آمریکا در طول 20 سال استقرار در افغانستان 2400 کشته و هزاران زخمی داده بودند و هزینه مالی آمریکا در افغانستان به 2 تریلیون و 26 میلیارد دلار رسیده بود. همچنین در این مدت 3 هزار و 800 آمریکایی دیگر و عمدتا مقاطعه کار کشته شده بودند. طالبان از 1996 تا 2001 بر افغانستان حکومت کرده بودند و بیش از آنها، جهادیان به مدت 4 سال و قبل از جهادیان، کمونیست ها به مدت 14 سال.
    پیروزی 15 آگست طالبان درست 4 روز پیش از سالروز استقلال افغانستان تحقق یافت که از 1919 استقلال کامل یافته بود. افغانستان تا نیمه قرن نوزدهم و در طول هزاران سال بخشی از ایران بود و بسیاری از قهرمان ملی و ادیبان و دانشمندان ایرانی از آن خطه برخاسته اند. فرهنگ ملی مشترک است. انگلیس با جنگ و تحمیل قرارداد پاریس، ایران خاوری را جدا و نام افغانستان بر آن نهاد.
    در پی پیروزی سریع طالبان، سفارت آمریکا عملا تعطیل شد و بسیاری از افغان ها که در طول 20 سال گذشته با آمریکا و غرب همکاری داشتند به فرودگاه کابل هجوم بردند تا از افغانستان خارج شوند، در اینجا ازدحام روی داد و آمریکا برای خارج ساختن آنها هواپیمای نظامی فرستاد. طالبان در جریان حکومت کمونیست ها بر افغانستان و ورود نیروهای نظامی شوروی به این کشور در مناطق مرزیِ «پاکستان ـ افغانستان» با کمک مالی سعودی، حمایت سیاسی پاکستان و تسلیحات و تعلیمات نظامی آمریکا به وجود آمدند. نخستین گروه طالبان، شاگردان مدارس مذهبی (طلبه ها) بودند که نام طالبان هنوز بر ایشان است. آنها اهل سنِّت و جماعت (فرقه حنفی) هستند، ضد شیعه و از خود تعصب شدید در سُنّی بودن نشان داده اند و «هزاره ها» را که چند میلیون هستند مغول و رافضی خطاب می کنند.
    پس از پیروزی طالبان، جو بایدن مورد انتقاد قرارگرفته است که چرا به آن صورت نیروهای نظامی آمریکا را خارج ساخت و چرا اطمینان داد که از طالبان کاری ساخته نخواهد بود زیراکه (به اظهارِ بایدن) ارتش افغانستان نیرومند و مجهز است و چرا آن همه سلاحهای پیشرفته آمریکا را در افغانستان رها ساخت که بدست طالبان افتاده اند؟!. بسیاری از تفسیرنگاران خروج آمریکا و همکاران و اعضای سفارتش از شهر 5 میلیونی کابل را به خروج از سایگون در سال 1975 تشبیه کرده اند.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved