روزنامک: احمد مسعود پسر قهرمان ملّی افغانستان که 9 هزار نیروی مسلح و یک ولایت را در دست دارد
19 شهريور 1400 - 10 سپتامبر 2021

احمد مسعود پسر قهرمان ملّی افغانستان که 9 هزار نیروی مسلح و یک ولایت را در دست دارد

احمد مسعود (متولّد جولای 1989 که تحصیلات دبیرستانی را در ایران و دانشگاهی ـ رشته علوم سیاسی را در لندن گذرانده است) و کنترل ولایت فارسی زبان و تاجیک نشین پنجشیر ـ یکی از ولایات 34 گانه افغانستان را بدست دارد، فرزند احمدشاه مسعود یک رهبر ملی گرایان افغان ـ که پدرش در 48 سالگی در سپتامبر 2001 ترور شد، 22 آگِست2021 (31 اَمُرداد 1400) اعلام کرد که ولایت پنجشیر را تسلیم طالبان نخواهد کرد. طالبان می‌توانند با خیال راحت بدون سلاح وارد پنجشیر شوند، اما در صورتی که با تفنگ وارد شوند، آماده دفاع تا آخرین مَرد هستیم. با این حال باید به صلح فرصت داده شود.
     احمد مسعود گفت: ما آماده گفت‌وگو با طالبان هستیم و با آنان تماس و ارتباط داریم؛ پدرم هم با طالبان مذاکره کرد. پدرم در سال 1996 برای گفتگو با رهبران طالبان، بدون سلاح و محافظت به خارج از کابل رفت و به آنها گفت که شما رعایت دستورهای اسلام را می خواهید، ما مسلمان و برادر هستیم و همین را می خواهیم. بنابراین، باید باهَم در صلح و تماس و سازش باشیم و مشکلات را با همکاری و هماهنگی برطرف کنیم، نمی شود که اختلاف نظر و مشکلات داخلی را با توسل به اسلحه حل کرد.
     [یکی از آرزوهای احمدشاه مسعود که ترور شد، اتحاد همه ایرانی تبارها بود و همان فرضیه کوروش بزرگ؛ ایجاد جامعه مشترک المنافع ایرانزمین را در سر داشت و به کوروش معاصر معروف شده بود و مورد علاقه همه ایرانی تبارها و فارسی زبانان.]
     احمد مسعود گفته است که می تواند از خون پدرش به خاطر برقراری صلح، امنیت و ثبات در وطن ـ افغانستان گذشت کند.احمد مسعود 22 آگست 2021 در مصاحبه با تلویزیون العربیه گفت که برای اداره افغانتستان یک دولت فراگیر لازم است که طالبان نیز بخشی از آن باشند، اما اگر طالبان این راه حل صلح آمیز را رد کنند و یا در عمل رعایت نکنند، جنگ غیر قابل اجتناب خواهد بود.
    او همچنین گفت نیروهای مسلح دولتی از چندین ولایت افغانستان به پنجشیر آمده و به «جبهه مقاومت ملی افغانستان» پیوسته‌اند. احمد مسعود که عملا رهبری این جبهه را بدست دارد در عین حال اشاره به تمایل طالبان به مذاکره با جبهه مقاومت کرد و گفت که امیدوار است مذاکرات صلح‌با طالبان به نتیجه برسد، اما اگر مذاکرات بی نتیجه باشد، ما آماده جنگ هستیم.
    احمد مسعود به رویترز هم گفته است که خواهان جنگ نیست، اما اگر طالبان تَن به مصالحه ندهند، نبرد غیر قابل اجتناب خواهد بود. نیروهای جبهه مقاومت ملی نه تنها از یک ولایت (ولایت پنجشیر)، بلکه از همه کشور دفاع خواهند کرد. پسر قهرمان ملی افغانستان تاکید کرد که جبهه مقاومت خواهان مذاکرات گسترده و همه‌جانبه با حضور همه گروه‌ها است تا یک دولت وحدت ملی به معنای واقعی کلمه تشکیل شود و تا تشکیل دولت وحدت ملی، بهتر است دولت های دیگر دولت طالبان را به رسمیت نشناسند زیرا که اختلاف و درگیری مسلحانه ادامه خواهد داشت.
    رویترز نوشته است که پنجشیر تنها ولایت در افغانستان است که هنوز تحت کنترل طالبان در نیامده است و احمد مسعود حدود 9 هزار نیروی مسلح و آماده جنگ در اختیار دارد.
    این خبرگزاری انگلیس اضافه کرده است که طالبان پس از ورود به کابل، عفو عمومی اعلام کرده و وعده داده اند که انتقامی در کار نخواهد بود. طالبان همچنین با رهبران سیاسی، افراد پرنفوذ کشور و بعضا مقامات پیشین در حال مذاکره برای تشکیل دولت واحد هستند، ولی از قبل تاکید کرده اند که دولت آتی بر اساس شریعت اسلام خواهد بود.
    به باور اصحاب نظر که در آگِست 2021 رسانه ای شده است، فساد دولتی، رانت خواری و انواع سوء استفاده ها باعث پیروزی طالبان شده است که فسادستیز و عمیقا اصولگرا (تابع اصول اسلام و دستورهای قرآن) هستند.
    
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved