روزنامک: هرج و مرج در فرودگاه کابل و هجوم افغان ها برای تَرک وطن و پناهنده شدن به دولت دیگر ـ در یک هجوم برای سوار شدن به هواپیما 7 نفر جان باختند ـ آیا ترک کشور عادت شده است؟!
19 شهريور 1400 - 10 سپتامبر 2021

هرج و مرج در فرودگاه کابل و هجوم افغان ها برای تَرک وطن و پناهنده شدن به دولت دیگر ـ در یک هجوم برای سوار شدن به هواپیما 7 نفر جان باختند ـ آیا ترک کشور عادت شده است؟!

یک سخنگوی نظامی انگلیس 22 آگِست 2021 خبر داد که در هرج و مرج فرودگاه کابل که به خاطر فرار افراد از افغانستان، پس از تسلط طالبان، به‌وجود آمده است، هفت غیرنظامی دیگر افغان کشته شدند که با این حساب، شمار جان‌باختگان در این محل طی یک هفته به دست‌کم 20 نفر رسید. این سخنگو گفت که شلیک‌های هوایی طالبان در حاشیه تجّع مردمی که سعی در فرار از کشور از طریق فرودگاه کابل را دارند، باعث فشار جمعیت برای گریز شده بود و در هجوم جمعیت این 7 نفر جان باختند. پیش از این، در نخستین روز سرازیر شدن هزاران نفر به فرودگاه کابل جهت خروج از کشور و بعضا بدون گذرنامه و عمدتا بدون ویزا، پنج افغان در باند فرودگاه کشته شدند و دو نفر نیز که خود را چرخ یک هواپیمای نظامی آمریکایی در دست گرفته بودند تا شاید اجازه ورود به هواپیما به آنها داده شود، پس از برخاست هواپیما به پایین افتاده و جان خود را از دست دادند.
    هجوم افغان ها به فرودگاه کابل و ورود به باند، سبب شده است که هواپیماهای احمل و نقل نظامی آمریکا که برای خارج ساختن آمریکاییان، غربی ها و همکاران افغان آنها اعزام می شوند به عملیاتی به شکل فرود و برخاست سریع و اضطراری را در فرودگاه بین‌المللی کابل دست بزنند. همچنین ترس و نگرانی متصدیان این پروازها از احتمال ورود گروه داعش ـ شاخه خراسان بزرگ به صحنه است که اگر چنین شود، اوضاع رنگ دیگری به خود می گیرد و ....
     گفته شده است؛ همه هجوم بردگان به فرودگاه کابل جهت پناهنده شدن به کشورهای دیگر که قانون حمایت مالی و اسکانِ فرد پناهنده را دارند از همکاران نظامیان غرب و یا داشتن سابقه درگیری با طالبان نبوده اند و اقدام بایدن به انتقال آنها از افغانستان برایشان فرصت شده است که خود و بعضا با خانواده به فرودگاه هجوم برند و در مواردی خود را به باند پرواز برسانند و با آویزان شدن از پلکان، تلاش برای وارد شدن به هواپیما کنند که عمدتا هواپیماهای حمل و نقل نظامی آمریکا هستند. تنی چند از این افراد از کناره پلکان پتیین افتاده و مرده اند. در فرودگاه کابل (فرودگاه غیر نظامی بین المللی) هزاران نظامی آمریکا حضور دارند تا نظم و امنیت برقرار کنند. هنوز معلوم نیست که این نظامیان، طبق دستور العمل بایدن در پایان آگست جاری از افغانستان خارج شوند. این احتمال نیز بعید به نظر نمی رسد که در آینده، طالبان با آنها درگیری پیدا نکنند. در این صورت، دولت آمریکا فرصت تقویت نیرو و ماندن در افغانستان برای مدتی دیگر را بدست خواهد آورد. دولت بایدن به لحاظ تصمیم به خروج افغانستان همچنان زیر انتقاد قرار دارد و منتقدان این اقدام تلاش می کنند مسئولیت هرج و مرج جاری و رویدادهای آینده را به اقدام باید مرتبط کنند.

    
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

   
 

Vestidos de Casamento
 

 
 
© Copyright 2004   Rooznamak.com   All Rights Reserved